Info linka: +420 246 030 119 e-mail: info@landmark.cz
CZ EN

Proč Vám daňový poradce (ne)poradí jak ušetřit na daních?

Máte dotazy? Kontaktujte nás.

Aktuality

Aktuality
Proč Vám daňový poradce (ne)poradí jak ušetřit na daních?27.3.2017
Jan Tesař, výkonný ředitel společnosti LANDMARK PROFIT s.r.o., vysvětluje svůj pohled na současný stav finanční a daňové gramotnosti středních a menších firem a na funkci daňových poradců.

Proč Vám daňový poradce (ne)poradí jak ušetřit na daních?

Jan Tesař, výkonný ředitel společnosti LANDMARK PROFIT s.r.o., vysvětluje svůj pohled na současný stav finanční a daňové gramotnosti středních a menších firem a na funkci daňových poradců. Specialista na oblast mezd, revize pracovněprávní dokumentace, pracovních procesů a personalistiky se zaměřuje zejména na audity pracovněprávní dokumentace a pracovních procesů, jejichž cílem je nalezení finančních úspor.

Cílem Vaší práce je ušetřit malým a středním firmám peníze. Není tohle kompetence spíše daňového poradce?
Pokud bychom se zeptali „obyčejného“ laika co je úkolem daňového poradce, pravděpodobně odpoví: „Ušetřit podnikateli daně“.  Již 17 let malým a středním podnikatelům pokládám otázku, kolik jim ušetřil daňový poradce. Nejčastěji slýchávám od majitelů firem odpovědi, které sami dostali od daňových poradců: „To nejde“, „To je příliš vysoko.“, „To je příliš málo.“, „Tu daň bych raději zaplatil.“, „To je příliš riskantní.“, „To je tenký led,“ nebo „To je na hraně.“. Čím dál častější je také: „To by se nemuselo líbit místnímu finančnímu úřadu“, a to i v případech kdy se paradoxně ne všechny daně finančního úřadu týkají. Mohl bych tak jmenovat dál a dál.
Takový stav mě vedl k otázce, proč tomu tak je, jak pomoci podnikatelům platit nižší daně a daňovým poradcům poskytnout odbornost, informace či spíše odvahu jim toto poradit.

Neříkáte tak trochu, že daňoví poradci nedělají svou práci?
Naopak. Daňoví poradci dělají přesně svou práci, tedy řeší, jak správně mají firmy daně platit. Institut daňového poradce je zřízen státem a řídí se zákonem o daňovém poradenství a Komoře daňových poradců České republiky. Celý tento zákon je psán v duchu „jak správně platit daně“ a nikoliv jak je neplatit. Je celkem logické, že je v zájmu státu vést daňové poradce k tomu, aby radili, jak daně platit.
Navíc systém daňových zákonů zaměstnává svou spletitostí daňové poradce natolik, že mají skutečně co dělat, aby byli schopni své rady „jak platit“ udržet na odborné úrovni a častokrát nestíhají další „vícepráce“.
Výsledkem pak je stav, kdy stát řídí daňové poradce a daňoví poradci nepřímo řídí podnikatelský svět namísto, aby tomu bylo naopak. Navíc mám často pocit, že jakmile se začneme bavit na téma snížení daňové zátěže, tak se bavíme o něčem nemorálním, či o něčem co má být dokonce tabu. Skoro to začne vytvářet v člověku pocit, že podnikání je systém na odvod daní, a nikoliv na dosahování zisku. To bychom už ale načínali další filosofickou otázku.

Co je tedy náplní práce společnosti LANDMARK?
Již před lety jsme se rozhodli tuto situaci alespoň částečně změnit. A to tak, že jsme se začali úzce specializovat na pomoc podnikatelům, aby zbytečně neplatili daně, tam kde nemusí, nikoliv na posuzování fakturací, vytváření závěrek atd. Vznikl nám tak prostor pro pomoc nejen podnikatelům, ale hlavně daňovým poradcům.
Naše rady jsou vždy písemné, vždy v duchu, co dělat, a platíte za ně, až když vám přinesou kýžený efekt – v tomto případě ušetřenou daň. Veškeré rady jsou rozpracovány jako systémově ucelená řešení. Daňový poradce tak může ve spolupráci s námi poskytnout svému klientovi kromě standardních služeb i to, co by od něj v první fázi očekával – „jak ušetřit na daních“.

www.landmark.cz

frame-scrollup